Dášenka - ta opravdická - šifrovací hra

Už několik let nás provází Dášenka. Jednak ta opravdická od Karla Čapka. Musíme ji mít vlastnoručně vystřiženou na čestném místě v rámečku. Dlouho vedle sebe visely Dášenky dvě, aby jedné nebylo smutno. A pak ještě u nás existuje Dášenka, kterou jsme si v našich příbězích vymysleli. 

Klikni na mě 🙂

A tak letos na prázdniny Mirečkovi chystám luštění, schovávačky a těším se na krásné chvíle s nádherným literárním textem a zvídavými dětskými otázkami.

Z první a druhé kapitoly jsem připravila devět krátkých (přiměřeně) textů, které se mohou vytisknout, přečíst přímo v knížce, přečíst v mobilu pokud budeme na cestách, nebo poslechnout. Nabízí se i varianta – poslech a sledování textu.

Připravila jsem 9 křížovek. Ke každému textu – jedna křížovka. Dají se vytisknout i luštit online. Doplnila jsem do nápovědy obtížné hlásky (písmena).  

K dispozici je 9 slovních mraků. Opět procvičujeme porozumění textu prostřednictvím klíčových slov. Se slovy si budeme dál hrát, tvořit, vymýšlet svoje příběhy, třídit je podle nadefinovaných kategorií (například: najdi všechna slova, která označují části těla…)

Obrázky slovních mraků z textů  první kapitoly.

Pracovní listy k vytištění a samostatnou práci (ve školním prostředí i pro týmovou). Tak tady si stoprocentně obohatíme slovní zásobu.

Kam se dá schovat QR kod?  

Do kryptexu. Ten, ve videu je z Aliexpressu. V Čechách koupíte například na Megaknihách.

Nalepit na dvířka kuchyňské linky, mezi sbírku sluníček, nebo třeba dědovi na záda 🙂

S OR kodem se dá pracovat i v online prostoru, bez nutnosti tisku. Načíst lze – puzzle, křížovky, text na čtení, slovní mraky, otázky k textům.

Spoustu kartiček – obdoba aktivity se slovními mraky – s klíčovými slovy z textů budeme vytahovat z Mírova oblíbeného hrnečku.

Ke každému textu je připravená otázka, kterou můžeme přímo přečíst, nebo zjistit ze zašifrovaného textu. K rozluštění šifry je připojená abeceda a nápověda.

Zkuste si vyluštit pomocí přiložené nápovědy zašifrovanou otázku: NMNHŘ CZŘDLIT, ICWY ŽWJZ ŘŠDLZSIM 

Budeme skládat i puzzle. Po složení se ozve otázka. Pokud nebudeme číst pozorně, máme smůlu 🙂

Zkuste si složit Dášenku >>

Celý materiál můžete využít i vy se svými vnoučaty, s dětmi ve škole, v domácím vzdělávání a kdekoliv jinde, kde se vám bude chtít 🙂

K zakoupení zde >>

A protože u nás doma bydlí už několik let i vymyšlená Dášenka, ta naše, které vymýšlíme příběhy, musela vzniknout i šifrovací hra o ní.

Klepni na mě 🙂
Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *