Dášenka

Četli jsme knížku Dášenka od Karla Čapka. Míra si ji zamiloval a už dva roky máme na zdi obrázek Dášenky. Dost dlouho tam visely dva úplně stejné, aby tam nebyla Dášenka sama. 

Karla Čapka už byl Míra několikrát navštívit na Vyšehradě. A vždy oživuje vzpomínku na něj ve chvíli, když projíždíme Hronovem do Broumova. Na konci Hronova je mlýn, kde se mlely pohádky. Tady bydlela babička dětí Čapkových a pravděpodobně ona měla velký vliv na Karlovu pohádkovou tvorbu.

Každý večer si čteme.

Před dvěma lety jsme odjeli s Robertem do Brna za dcerou na vánoční trhy a já jsem si zapomněla doma knížku. A tehdy se zrodila naše fiktivní Dášenka, o které vzniklo mnoho a mnoho povídek. Povídání o Dášence trvalo skoro dva roky. Lituji, že jsem ty příběhy neuchovala. 

Vypadaly zhruba takto: Žila, byla jedna Dášenka se svým páníčkem v domečku. Jednou jen tak seděla a najednou ji zblajznul radiátor… Míra vždy řekl, co se stane a já jsem na to vymýšlela příběh a způsob, jak se situace vyřeší. Podmínkou bylo, že se nesmí nikomu ubližovat. A když jsem třeba vymyslela, jak se dostala z radiátoru, aby se jí nic nestalo, tak Míra řekl:,, A to nepomohlo. Zkus to vymyslet i jinak.” 

Dášenka byla v plášti ponorky, mrazáku, na střeše s kocourkem Modroočkem, ztracená v lese…

Taky ji občas zblajzlo něco živého a ona musela projít trávicím traktem a to se pak dostala kanalizací třeba na druhý konec světa.

O Dášence jsem vymyslela vzdělávací materiál.

Vaření ve vaně

Vaření ve vaně patřilo k Mírovým oblíbeným činnostem tak do šesti let. Teď si spíš vezme lodě, auta, panáčky a hraje si třeba na potopení Titaniku. Když byl menší, často nám vařil. Také psal na vanu RESTAURACE – OTEVŘENO. Tenhle nápis tam byl většinou po celou dobu jeho pobytu u nás. Jednou se stalo, že opakovaně volal: ,,Restaurace, co si dáte, máme otevřeno.” A pořád dokola. Najednou bylo delší ticho a pak se z koupelny ozvalo: ,,Už nemusíte chodit.” V tu chvíli jsem vystřelila a běžela jsem se podívat, co se stalo. Mile se na mě podíval a řekl: ,,Nikdo nechodil, tak jsme to zavřeli. Už nevaříme.”

Objednávka zněla: Španělský ptáček s rýží.

Kachna se zelím a s knedlíkem. Taky to bylo výborné.

Vaření ve vaně se stalo námětem pro jednu básničku v knížce pro Mirečka

Mireček na Šťastné planetě

K šestým narozeninám jsme Mírovi vyrobili knihu. Texty vznikaly rok z našich společných zážitků, vyprávění, nebo posílání pohledů. Jejich autorem je můj muž Robert.

Obrázky nám nakreslila přesně podle našich představ Linda Kopecká, se kterou dlouhodobě spolupracuji na tvorbě výukových materiálů a aplikací.

V době, kdy kniha vznikala, jsem ještě netušila, že budu jednou psát tento blog, přesto úvodní strana knížky je s malým princem už intuitivně provázaná.

Knížku jsem dokončila v době, kdy jsem doma ležela se zlomeným kotníkem. Měla jsem alespoň čas.

Chcete-li, nakoukněte do knihy 🙂

K sedmým narozeninám dostal Míra podstatně štíhlejší verzi našich literárních pokusů >>

A teď už básní sám >>

Mobil

Mobil Míra využívá. Mají ho všichni dospělí v jeho okolí. Nemá smysl bojovat a odrazovat ho od používání mobilu. Spíš jde o nastavení pravidel, jejich dodržování a především vysvětlení smyslu těchto pravidel. Alespoň nám to takto funguje 🙂 

Byli jsme v herně, chtěl mi popsat, kolik balonků nahrnul k výjezdu z tobogánu. Když viděl, že pořád nějak nechápu, řekl. ,,Dej mi, prosím, mobil.” No a hned jsem to pochopila.

Focení, focení a zase focení. Poznali byste, že na fotce není interiér skutečného auta, ale malého modelu auta? Sousedův pejsek stál trpělivě modelem 🙂

Videohovor s tetou Markétou a plno smíchu 🙂

Často si fotí, nebo natáčí to, co vytvořil, prý aby si to zapamatoval pro příště.

Natáčení videí. V poslední době velmi oblíbená činnost. Už se začíná zajímat o software, ve kterém by mohl video upravit. Zatím využívá pauzu, pokud potřebuje natočit děj postupně. U této činnosti vydrží velmi dlouho. 

Postavil si obrovskou stěnu z kostek. Pak do ní postupně najížděl autíčkem a sledoval, jak se kostky boří.

Audionahrávky – používáme dvě aplikace. Jednu k pouhému zaznamenání mluveného slova a druhou, která umožňuje převod nahraného zvuku na například hlas dítěte, mimozemšťana, myši… Dá se s tím užít spousta zábavy.

Písnička Generál Laudon v podobě myšího zpěvu 🙂

Míra vymýšlí pohádku. Verze – ozvěna je prý nejlepší.

Audionahrávky pořizujeme i my s Robertem a posíláme je Mirečkovi. Jen tak pro radost. S pomocí MP3 recorderu jsem namluvila adventní kalendář.